Anasayfa Mars Haritası

Mars Haritası

Yazar: Eren "Lazarus" Akkuş

Mars Haritası Kare Simgesine Tıklayarak Tam Ekran Yapabilirsiniz

Kaynak: GoogleNasa

Credit : Nasa – Google

Mars – Mars Haritası

Mars, gece gökyüzünde yıldız benzeri bir nesne olarak onu ilk gördüğümüzden beri insanları büyüledi. Önceleri, kırmızımsı tonu gezegeni parıldayan kardeşlerinden ayırdı, her biri kendi tarzında ilgi çekici, ancak başka hiçbiri Dünya’nın göklerinde kırmızı bir kavis çizmiyordu. Daha sonra, 1800’lerin sonlarında, teleskoplar ilk olarak ilgi çekici özelliklerle dolu bir yüzeyi ortaya çıkardı – bilim adamlarının ilk başta yanlışlıkla hareketli bir Mars uygarlığına atfettiği desenler ve yer şekilleri. Şimdi, Mars’ta hiçbir yapay yapı olmadığını biliyoruz. Ancak 3.5 milyar yıl öncesine kadar bugün gördüğümüz kuru, zehirli gezegenin bir zamanlar Dünya kadar yaşanabilir olabileceğini de öğrendik.

1960’lardan beri insanlar, Mars’ın bize gezegenlerin nasıl büyüdüğü ve evrildiği ve uzaylı yaşama ev sahipliği yapıp yapmadığı hakkında neler öğretebileceğini keşfetmeye başladılar. Şimdiye kadar, sadece vidasız uzay aracı kırmızı gezegene yolculuk yaptı, ancak bu yakında değişebilir. NASA, 2030’lara kadar ilk insanları Mars’a indirmeyi umuyor ve keşifleri ilerletmek için daha önce birkaç yeni görev başlatılıyor. İşte bu yolculukların neden bu kadar önemli olduğuna ve insanların onlarca yıllık keşiflerle Mars hakkında neler öğrendiklerine bir göz atın.

Mars’ı neden keşfetmelisiniz?


Geçen yüzyılda, Mars hakkında öğrendiğimiz her şey, gezegenin bir zamanlar ekosistemlere ev sahipliği yapabildiğini ve bugün hala mikrobiyal yaşam için bir kuluçka makinesi olabileceğini gösteriyor.

Mars, Dünya’dan hemen sonra, güneşten gelen dördüncü kayadır. Dünya’nın boyutunun yarısından fazlası , yerçekimi Dünya’nınkinin sadece yüzde 38’i. Güneşin etrafında tam bir yörüngeyi tamamlamak Dünya’dan daha uzun sürüyor – ama kendi ekseni etrafında aşağı yukarı aynı hızda dönüyor. Bu nedenle Mars’ta bir yıl 687 Dünya günü sürerken, Mars’ta bir gün Dünya’dakinden sadece 40 dakika daha uzundur.

Daha küçük boyutuna rağmen, gezegenin kara alanı da kabaca Dünya kıtalarının yüzey alanına eşittir – bu, en azından teoride, Mars’ın aynı miktarda yaşanabilir mülke sahip olduğu anlamına gelir. Ne yazık ki, gezegen şu anda ince bir karbondioksit atmosferine sarılmış durumda ve dünyevi yaşam formlarını kaldıramıyor. Metan gazı da bu kurumuş dünyanın atmosferinde periyodik olarak ortaya çıkar ve toprak, bildiğimiz şekliyle yaşam için toksik olabilecek bileşikler içerir . Mars’ta su bulunmasına rağmen , gezegenin buzlu kutup başlıklarına kilitlenmiş ve muhtemelen bol miktarda Mars yüzeyinin altına gömülmüş durumda .

Günümüzde bilim adamları Mars yüzeyini incelerken, şüphesiz antik, akan sıvıların işi olan özellikler görüyorlar : dallanan akarsular, nehir vadileri, havzalar ve deltalar. Bu gözlemler, gezegenin bir zamanlar kuzey yarım küresini kaplayan geniş bir okyanusa sahip olabileceğini gösteriyor . Başka yerlerde, yağmur fırtınaları manzarayı ıslattı, göller toplandı ve nehirler fışkırarak araziye çukurlar kazdı. Ayrıca büyük olasılıkla Mars sıcaklıklarında ve basınçlarında sıvı suyu tutabilen kalın bir atmosfere sarılmıştı.

Mars’ın evrimi sırasında bir yerlerde, gezegen dramatik bir dönüşümden geçti ve bir zamanlar Dünya’ya benzeyen bir dünya bugün gördüğümüz tozlu, kuru kabuk haline geldi. Şimdi soru, ne oldu? Bu sıvılar nereye gitti ve Mars atmosferine ne oldu ?

Mars’ı keşfetmek, bilim insanlarının iklimde gezegenleri temelden değiştirebilecek önemli değişiklikleri öğrenmesine yardımcı oluyor. Aynı zamanda biyo-imzalar, gezegenin geçmişinde yaşamın bol olup olmadığını ve bugün hala Mars’ta olup olmadığını ortaya çıkarabilecek işaretler aramamıza izin veriyor. Ve Mars hakkında ne kadar çok şey öğrenirsek, gelecekte bir gün orada yaşamak için o kadar donanımlı olacağız.

Geçmiş görevler, büyük keşifler – Mars Haritası


1960’lardan beri insanlar Mars’ı incelemek için düzinelerce uzay aracı gönderdiler . İlk görevler, uzay aracının geçerken fotoğraflarını çekmesiyle birlikte uçup gitti. Daha sonra, sondalar Mars çevresinde yörüngeye girdi; Daha yakın zamanlarda, iniş takımları ve geziciler yüzeye indi.

Ancak Mars’a bir uzay aracı göndermek zordur ve gezegene inmek daha da zordur. İnce Mars atmosferi inişi zorlaştırıyor ve iniş girişimlerinin yüzde 60’ından fazlası başarısız oldu. Şimdiye kadar dört uzay ajansı – NASA, Rusya’nın Roscosmos’u, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve Hindistan Uzay Araştırma Örgütü (ISRO) – uzay aracını Mars’ın yörüngesine yerleştirdi. Sekiz başarılı çıkarma ile Amerika Birleşik Devletleri, gezegenin yüzeyinde bir gemi işleten tek ülkedir. Birleşik Arap Emirlikleri ve Çin, yakın zamanda başlattıkları Hope ve Tianwen-1 misyonları Şubat 2021’de güvenli bir şekilde kızıl gezegene ulaşırsa bu kulübe katılabilir .

Mars görevlerinin ilk önemli olayları arasında , Temmuz 1965’te Mars’ın yanında dönen ve bu yabancı dünyanın ilk yakın plan görüntülerini yakalayan NASA’nın Mariner 4 uzay aracı yer alıyor. 1971’de, Sovyet uzay programı ilk uzay aracını Mars’ın yörüngesine gönderdi. Mars 3 olarak adlandırılan bu gezegen, gezegenin topografyası, atmosferi, hava durumu ve jeolojisi hakkında yaklaşık sekiz aylık gözlemlere geri döndü. Görev ayrıca yüzeye bir iniş aracı gönderdi, ancak sessiz kalmadan önce yalnızca yaklaşık 20 saniye boyunca veri döndü .

Bunu da Okuyabilirsiniz:

Hubble Uzay Teleskobu

Mars Haritası ve Mars

Bildirimleri Aç    Teşekkürler