Nasa Son dakika

NASA’nın Origins, Spectral Interpretation, Resource Identification, Security, Regolith Explorer (OSIRIS-REx) uzay aracı Salı günü robotik kolunu açtı ve ajans için bir ilk olarak, Dünya’ya teslim edilmek üzere yüzeyden toz ve çakıl toplamak için kısa bir süre bir asteroide dokundu. Nasa Son dakika

Bennu olarak bilinen bu iyi korunmuş, eski asteroit şu anda Dünya’dan 200 milyon milden (321 milyon kilometre) daha uzakta. Bennu, bilim insanlarına, ilk olarak milyarlarca yıl önce şekillenen. Dünya’daki tohum yaşamına yardımcı olabilecek bileşenleri fırlattığı için erken güneş sistemine bir pencere sunuyor. “Dokun ve Git” (ETİKET) olarak bilinen Salı günkü örnek toplama etkinliği yeterli miktarda örnek sağladıysa, görev ekipleri. Mart 2021’de Dünya’ya geri dönüş yolculuğuna başlamak için uzay aracına değerli ilkel kargoyu istiflemeye başlaması için komut verecek. Ocak ayında başka bir girişim için hazırlanacaklar. Nasa Son dakika

NASA Yöneticisi Jim Bridenstine, “NASA için bu şaşırtıcı ilk, ülkenin dört bir yanından inanılmaz bir ekibin. Nasıl bir araya geldiğini bilginin sınırlarını genişletmek için inanılmaz zorluklarla nasıl direndiklerini gösteriyor” dedi. “Sektörümüz, akademik ve uluslararası ortaklarımız, en eski güneş sisteminin bir parçasını elimizde tutmayı mümkün kıldı.” Nasa Son dakika

EDT saat 13: 50’de OSIRIS-REx, Bennu çevresindeki yörüngenin dışına çıkmak için iticilerini ateşledi. Omzunu, sonra dirseğini, ardından Dokun ve Git Numune Alma Mekanizması (TAGSAM) olarak bilinen. 11 metrelik (3,35 metre) örnekleme kolunun bileğini uzattı ve yaklaşık yarım mil ( 805 metre) yüzeye doğru. Dört saatlik bir alçalıştan sonra, yaklaşık 410 fit (125 metre) yükseklikte, uzay aracı. “Bülbül” olarak bilinen numune toplama alanını kesin olarak hedeflemesine izin veren iki manevradan ilki olan “Kontrol Noktası” yakmasını gerçekleştirdi.

Nasa Son Dakika İnişi

On dakika sonra uzay aracı, inişini yavaşlatmak ve temas anında asteroidin dönüşünü eşleştirmek için ikinci “Eşleşme Noktası” için iticilerini ateşledi. Daha sonra, Bennu’nun kuzey yarım küresindeki bir kraterdeki açık bir noktaya inmek için, “Kıyamet Dağı” lakaplı iki katlı bir bina büyüklüğündeki bir kayayı geçerek 11 dakikalık tehlikeli bir sahil boyunca devam etti. Küçük bir otoparkın büyüklüğü olan Nightingale sitesi, beklenmedik bir şekilde kayalarla kaplı bu uzay kayası üzerindeki nispeten açık birkaç noktadan biridir.

NASA’nın Bilim Misyon Direktörlüğü müdür yardımcısı Thomas Zurbuchen, “Bu inanılmaz bir başarıydı ve bugün hem bilim hem de mühendisliği ve güneş sisteminin bu gizemli antik hikaye anlatıcılarını incelemek için gelecekteki görevlerimizi geliştirdik,” dedi. Washington’daki karargah. “Güneş sistemimizin tüm tarihine tanıklık etmiş bir ilkel kaya parçası, şimdi nesiller boyu bilimsel keşifler için eve gelmeye hazır olabilir ve bundan sonra ne olacağını görmek için sabırsızlanıyoruz.”

Tucson’daki Arizona Üniversitesi’nde OSIRIS-REx baş araştırmacısı Dante Lauretta, “On yıldan fazla bir planlamadan sonra, ekip bugünün örnekleme girişiminin başarısından çok memnun,” dedi. “Etkinliğin sonucunu belirlemek için önümüzde bazı çalışmalar olsa da – başarılı temas, TAGSAM gaz ateşlemesi ve Bennu’dan geri çekilme ekip için büyük başarılar. Karar vermek için verileri analiz etmeyi dört gözle bekliyorum. toplanan numune kütlesi. “

Tüm uzay aracı telemetri verileri, beklendiği gibi yürütülen TAG olayını gösterir. Ancak, OSIRIS-REx ekibinin uzay aracının ne kadar örnek topladığını doğrulaması yaklaşık bir hafta sürecektir.

Gerçek zamanlı veriler, TAGSAM’ın yüzeye başarıyla temas ettiğini ve bir nitrojen gazı patlaması yaptığını gösteriyor. Gaz, Bennu’nun yüzeyinde toz ve çakılları karıştırmalıydı, bunların bir kısmı TAGSAM numune toplama kafasında tutulmuş olmalıydı. OSIRIS-REx mühendisleri ayrıca uzay aracının yüzeyle temas ettikten kısa bir süre sonra iticilerini ateşlediğini ve Bennu’dan güvenli bir şekilde geri çekildiğini doğruladılar.

Nasa Son Dakika – Uzay Aracı Hakkında

Washington’daki NASA Genel Merkezi’nde Gezegen Bilimi Bölümü direktörü Lori Glaze, “Bugünün TAG manevrası tarihseldi” dedi. “Bennu’nun yüzeyine güvenli ve başarılı bir şekilde dokunduğumuz gerçeği, bu görevin halihazırda gerçekleştirdiği diğer tüm kilometre taşlarına ek olarak, güneş sisteminin sırlarını açığa çıkarmaya devam eden yaşayan keşif ruhunun bir kanıtıdır.”

NASA’nın Greenbelt, Maryland’deki Goddard Uzay Uçuş Merkezi OSIRIS-REx proje müdür yardımcısı Michael Moreau, “Uzay aracının yüzeye başarıyla dokunduğuna ve gaz şişelerinden birini ateşlediğine dair onay almanın ne kadar heyecan verici olduğunu kelimelerle ifade etmek zor” dedi. . “Ekip, bu gece geç saatlerde TAG etkinliğinden görüntüleri almak ve Bennu’nun yüzeyinin TAG olayına nasıl tepki verdiğini görmek için sabırsızlanıyor.”

Uzay aracı, Dünya’daki mühendislerin önceden programlanmış talimatlarıyla TAG’ı otonom olarak gerçekleştirdi. Şimdi, OSIRIS-REx ekibi uzay aracının herhangi bir malzeme alıp almadığını ve eğer öyleyse ne kadarını değerlendirmeye başlayacak; hedef en az 60 gramdır ve bu da kabaca tam boyutlu bir şekere eşdeğerdir.

OSIRIS-REx mühendisleri ve bilim adamları, numuneyi uzaktan tanımlamak ve ölçmek için birkaç teknik kullanacaktır. İlk olarak, gaz patlamasına tepki olarak ne kadar yüzey malzemesinin hareket ettiğini görmek için Nightingale sitesinin TAG’den önceki ve sonraki görüntülerini karşılaştıracaklar.

Moreau, “Bir örnek toplamada başarılı olup olmadığımıza dair ilk göstergemiz 21 Ekim’de uzay aracından geri çekilme filmini indirdiğimizde gelecek,” dedi. “TAG yüzeyde ciddi bir rahatsızlık yarattıysa, muhtemelen çok fazla malzeme topladık.”

Ardından ekip, toplanan numune miktarını belirlemeye çalışacaktır. Yöntemlerden biri, numune toplama sürecini belgelemeye ve toz ve kayaların toplayıcı kafasına girip girmediğini belirlemeye adanmış SamCam olarak bilinen bir kamerayla TAGSAM kafasının fotoğraflarını çekmeyi içerir. Dolaylı bir gösterge, numune toplayıcı kafasının çevresinde bulunan toz miktarı olacaktır. OSIRIS-REx mühendisleri ayrıca, doğru aydınlatma koşulları verildiğinde kafanın içini gösterebilen fotoğraflar çekmeye çalışacaklar, böylece mühendisler kafanın içindeki numunenin kanıtını arayabilecektir.

Alınan Parçalar

SamCam görüntüleri analiz edildikten birkaç gün sonra uzay aracı, kütlenin nasıl dağıldığını ve nasıl dağıldığını açıklayan bir ifade olan uzay aracının “eylemsizlik momentindeki” değişikliği belirleyerek toplanan numunenin kütlesini ölçmek için başka bir yöntem daha deneyecek. vücudun merkezi bir eksen etrafında dönmesini etkiler. Bu manevra, TAGSAM kolunu uzay aracının yan tarafına doğru uzatmayı ve uzay aracını kola dik bir eksen etrafında yavaşça döndürmeyi gerektirir. Bu teknik, ucunda bir top olan bir ipi tutarken bir kolu uzatılmış olarak dönen bir kişiye benzer. Kişi, ipteki gerilim ile topun kütlesini hissedebilir. Bu manevrayı TAG’den önce gerçekleştirdikten sonra mühendisler, içindeki numune sayesinde toplama kafasının kütlesindeki değişimi ölçebilirler.

Goddard OSIRIS-REx proje yöneticisi Rich Burns, “En az 60 gram numune topladığımıza olan güvenimizi değerlendirmek için TAG ve TAG sonrası görüntülerden ve kütle ölçümünden elde edilen verilerin kombinasyonunu kullanacağız” dedi. “Güvenimiz yüksekse numuneyi 30 Ekim’de istifleme kararını vereceğiz.”

Numuneyi saklamak için, mühendisler robotik kola numune toplayıcı kafasını uzay aracının gövdesinde bulunan Numune Geri Dönüş Kapsülüne (SRC) yerleştirmesi için komut verecektir. Numune kolu daha sonra son kez uzay aracının yan tarafına geri çekilecek, SRC kapanacak ve uzay aracı Mart 2021’de Bennu’dan ayrılmaya hazırlanacak – bu, Bennu’nun bir sonraki sefer Dünya ile doğru şekilde hizalanacağı yakıt açısından en verimli dönüş uçuşu.

Nasa Son Dakika – Fırlatılış

Ancak, uzay aracının Nightingale’de yeterince numune toplamadığı ortaya çıkarsa, 12 Ocak 2021’de başka bir TAG manevrası deneyecektir. Böyle bir durumda, “Osprey” adlı yedekleme sitesine inecektir. Bennu’nun ekvatoruna yakın bir kraterin içinde nispeten kayalık olmayan başka bir alan.

OSIRIS-REx, Florida’daki Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonu’ndan 8 Eylül 2016’da fırlatıldı. 3 Aralık 2018’de Bennu’ya ulaştı ve ilk kez 31 Aralık 2018’de asteroidin yörüngesine girmeye başladı. Uzay aracının geri dönmesi planlanıyor. 24 Eylül 2023, SRC’yi bilim adamlarının onu toplamak için bekleyeceği Utah’ın batı çölüne paraşütle atacağı zaman.

Goddard, OSIRIS-REx için genel görev yönetimi, sistem mühendisliği ve güvenlik ve görev güvencesi sağlar. Tucson’daki Arizona Üniversitesi’nden Dante Lauretta baş araştırmacıdır ve Arizona Üniversitesi de bilim ekibine ve misyonun bilim gözlem planlaması ve veri işlemesine liderlik etmektedir. Denver’daki Lockheed Martin Space uzay aracını inşa etti ve uçuş operasyonları sağlıyor. Goddard ve KinetX Aerospace, OSIRIS-REx uzay aracında gezinmekten sorumludur. OSIRIS-REx, ajansın Washington’daki Bilim Misyon Müdürlüğü için, NASA’nın Alabama, Huntsville’deki Marshall Uzay Uçuş Merkezi tarafından yönetilen NASA’nın Yeni Sınırlar Programındaki üçüncü görevdir.

OSIRIS-REx hakkında daha fazla bilgi için:

Nasa sayfası için

Asteroid Görevli Hakkında

Şunları da okuyabilirsiniz:

Azot oksit emisyonları iklime zarar veriyor.

Hubble Uzay Teleskobu

Nobel Kimya Ödülü 2020

https://www.nasa.gov/osiris-rexhttps://www.asteroidmission.org

Yorum Yap...

Bildirimleri Aç    Teşekkürler