Anasayfa Astronomi Zaman Kayması Nedir? Nasıl Kanıtlayabiliriz?

Zaman Kayması Nedir? Nasıl Kanıtlayabiliriz?

Yazar: Eren "Lazarus" Akkuş

Zaman Kayması (Genişlemesi , Uzaması) Nedir?

Bu makalenin konusu olacak bir çıkarım, zamanın kayması, söz konusu saat üzerindeki zamanın geliştiği koşullara bağlı olarak iki saatin ölçeceği geçen zaman farkıdır.


Einstein‘ın 1905’te geliştirilen özel görelilik teorisi, sabit bir hızda düz bir çizgide hareket eden nesneler için uzay ve zaman arasında bir ilişki kurar. Kısacası, bir cisim ışık hızına yaklaştıkça kütlesinin sonsuzluğa doğru hareket ettiği ve sonuçta ışığın hareket ettiği hızı geçmesini engellediği durumlarda.

Bir nesne göreli hızlara ulaştığında veya başka bir deyişle, istenen etkinin önemli bir şekilde gözlemlenebilmesi için yeterince yüksek hızlara ulaştığında, bir gözlemci ikinci saatin kendi referans çerçevesinden daha yavaş ilerlediğini görür. Bu nedenle, mutlak bir kavram olmaktan çok göreceli bir kavram olduğu için hiçbir zamanın yanlış olduğu söylenemez.

Bununla birlikte, zaman kayması, görelilik teorisi içinde, zamanın bu göreceli uzamasını açıklayan iki farklı neden bulur. Keşfedilecek olan ilki hız zaman genişlemesi ve ikincisi yerçekimsel zaman genişlemesi olarak bilinir.

Zaman Kaymasının Hızı

Saatlerin birbirine göre bir hıza sahip olduğu durumda, sistemlerden birini, üzerine sıfır net kuvvet etki eden eylemsiz bir referans çerçevesi olarak sınırlarsak, herhangi bir saat, başlangıç ​​referans çerçevesinde durandan daha hızlı hareket eder. , referans saatten daha yavaş çalıştığı görülecektir. Hız aralığı büyüdükçe ve büyüdükçe, her iki sistem arasındaki zaman genişlemesi de artar.

Neredeyse, bir nesnenin hızı ışık hızına yaklaştıkça, zaman hızı sıfıra yaklaşır. Bununla birlikte, kütlesiz parçacıklar ışık hızında hareket ettikçe, kütleleri tanım gereği etkilenmemiş ve boş kalır; bunun anlamı, zamanın geçişinden etkilenmemeleridir.

Zaman Genişlemesinin Hızının Deneysel Doğrulaması

Bu spekülasyonları doğrulamak için, fizikçiler göreceli hızda hareket eden iki saati karşılaştıran bir deney yapacaklardı: biri sabit, diğeri sabit hızda hareket ediyor. Ancak, mevcut bilimsel kapasitelerimiz dahilinde nispeten kolay bir şekilde hızlandırılabilecek bir referans mekanizması olan bir ‘saat’ yaratmaları gerekiyordu.

Bu, Almanya’daki GSI Helmholtz Ağır İyon Araştırma Merkezi‘ndeki dairesel bir parçacık hızlandırıcı olan Deneysel Depolama Halkası kullanılarak gerçekleştirildi . Saatin tik takını, lityum iyonları içindeki farklı enerji seviyeleri arasındaki elektron geçişleri olarak ayarlarlar. Bazılarını dinlendirirken, ışık hızının bir kısmını üçte bir oranında hızlandırdılar. Bu geçişlerin sıklığının, iyonun hızına, kendi iç saatine, kendi göreceli zaman algısına göre değiştiği görüldü.

Bu deney ilk değildi, ancak bugüne kadar laboratuvarda gerçekleştirilen en hassas deneylerden biridir. Ancak GPS uyduları sayesinde artık zaman uzaması pratikte de kanıtlanmıştır.

Günümüz teknolojisi, hız zaman genişlemesi açısından deneyimleyebildiklerimiz açısından bizi ciddi şekilde kısıtlıyor. Bununla birlikte, ISS’ye yeterince uzun süre giren astronotlar hala çok küçük ama ölçülebilir zaman genişlemesine maruz kalıyorlar. Saniyede 7700 metreye varan hızlarda seyahat ederken, bir yılı yukarıda geçiren her insan, Dünya’da kalacak olan ortalama insandan 0.01 saniye daha genç olacaktır.

Zaman kayması

Yerçekimi Zaman Kayması

İki saat şimdi yerçekimi potansiyelindeki bir farkla ayrılmış iki konuma yerleştirilirse, aynı olay meydana gelecektir. Geçen sürenin farkı, farklı kütlelerin yerçekimi yapan cisimlerinin yanında bulunan iki gözlemci veya sistemden veya tek bir kütleçekim kütlesinden basitçe eşit olmayan mesafelerden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, büyük bir cisme (daha düşük yerçekimi potansiyeli) daha yakın konumlandırılmış bir saat, daha uzakta bulunan bir saatten (daha büyük yerçekimi potansiyeli) daha yavaş çalışacaktır.

Hız Zaman Kayması’nın Deneysel Doğrulaması

Yerçekimsel zaman genişlemesinin spekülasyonları, iki atom saati (elektron geçiş frekansına dayalı son derece hassas bir zaman tutma cihazı) arasında irtifa ve dolayısıyla yerçekimi potansiyeli arasında basit bir fark oluşturarak doğrulanmıştır. Bu prosedürün sonucu, beklendiği gibi, geçen sürede küçük bir fark oldu. Bununla birlikte, deneyler Dünya’ya bağlı olduğunda sonuçlar önemsiz kalır, çünkü daha büyük tutarsızlıkları gözlemlemek için çok daha büyük mesafeler gerekir.

Bu, özel görelilik varsayımıyla birleştiğinde kara deliklerdeki zaman kavramını açıklar. Belirtildiği gibi, bir nesne tekillikte teorik olarak sonsuz kütleli kara deliğe yaklaştıkça, yerçekimi daha da güçlenir. Bu nedenle, tekillikte zamanın bozulması, tekillikte yerçekimi potansiyelinin neredeyse sıfır olacağı gerçeğiyle açıklanır. Bununla birlikte, olay ufkunun ötesinde meydana gelen fenomenler, herhangi bir dış gözlemci tarafından algılanamadığından, bu tahminler teorik kalır.

You may also like

26 Yorumlar

Nobel Kimya Ödülü 2020: CRISPR / Cas9 yöntemi - İntergalaktik Ekim 12, 2020 - 9:18 pm

[…] Zaman Kayması Nedir? […]

Cevap Yaz
Payload Nedir ? ve Neden Kullanılır - Eren Akkuş™ Mart 8, 2021 - 8:45 pm

[…] Zaman Kayması Nedir? […]

Cevap Yaz
Uzayda Kaç Kişi Var - Şuanda Canlı Olarak - Eren Akkuş™ Mart 26, 2021 - 12:01 pm

[…] Zaman Kayması Nedir? […]

Cevap Yaz
Gök Bilimci Nedir ? Gök Bilimi Nedir? - Eren Akkuş™ Nisan 3, 2021 - 4:43 pm

[…] Zaman Kayması Nedir? […]

Cevap Yaz
Göktürk 1 Uydusu - Canlı Takip -Canlı İzle - Eren Akkuş™ Nisan 5, 2021 - 5:11 pm

[…] Zaman Kayması Nedir? […]

Cevap Yaz
ISS Canlı Yayın - ISS Canlı İzle NASA - Eren Akkuş™ Nisan 6, 2021 - 6:33 pm

[…] Zaman Kayması Nedir? […]

Cevap Yaz
Astrofizikçi Nasıl Olunur ? Astrofizikçi Olmak - Eren Akkuş™ Nisan 15, 2021 - 2:19 pm

[…] Zaman Kayması Nedir? […]

Cevap Yaz
antimadde nedir Nisan 15, 2021 - 2:22 pm

[…] Zaman Kayması Nedir? […]

Cevap Yaz
Nasa Uzay Aracı Canlı Yayın - Nasa Canlı Yayın- Eren Akkuş™ Nisan 17, 2021 - 12:03 am

[…] Zaman Kayması Nedir? […]

Cevap Yaz
Bağlantınız Gizli Değil Hatası Çözümü - Google Chrome - Eren Akkuş™ Nisan 17, 2021 - 11:47 pm

[…] Zaman Kayması Nedir? […]

Cevap Yaz
Gmail Doğrulama Kodu Eski Numarama Gidiyor - Çözümü - Eren Akkuş™ Nisan 18, 2021 - 5:34 pm

[…] Zaman Kayması Nedir? […]

Cevap Yaz
Bir Sonraki Ay Tutulması Ne Zaman - Eren Akkuş™ Nisan 19, 2021 - 7:12 pm

[…] Zaman Kayması Nedir? […]

Cevap Yaz
Nasa Doğum Günü Fotoğrafı - Doğduğun Günde Gökyüzü - Eren Akkuş™ Nisan 21, 2021 - 5:01 pm

[…] Zaman Kayması Nedir? […]

Cevap Yaz
Uzay Madenciliği - Asteroit Madenciliği Nedir - Eren Akkuş™ Nisan 26, 2021 - 1:14 am

[…] Zaman Kayması Nedir? […]

Cevap Yaz
Eric Jones Nisan 28, 2021 - 7:04 pm

My name’s Eric and I just came across your website – erenakkus.com – in the search results.

Here’s what that means to me…

Your SEO’s working.

You’re getting eyeballs – mine at least.

Your content’s pretty good, wouldn’t change a thing.

BUT…

Eyeballs don’t pay the bills.

CUSTOMERS do.

And studies show that 7 out of 10 visitors to a site like erenakkus.com will drop by, take a gander, and then head for the hills without doing anything else.

It’s like they never were even there.

You can fix this.

You can make it super-simple for them to raise their hand, say, “okay, let’s talk” without requiring them to even pull their cell phone from their pocket… thanks to Talk With Web Visitor.

Talk With Web Visitor is a software widget that sits on your site, ready and waiting to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It lets you know immediately – so you can talk to that lead immediately… without delay… BEFORE they head for those hills.

CLICK HERE http://talkwithcustomer.com to try out a Live Demo with Talk With Web Visitor now to see exactly how it works.

Now it’s also true that when reaching out to hot leads, you MUST act fast – the difference between contacting someone within 5 minutes versus 30 minutes later is huge – like 100 times better!

That’s what makes our new SMS Text With Lead feature so powerful… you’ve got their phone number, so now you can start a text message (SMS) conversation with them… so even if they don’t take you up on your offer right away, you continue to text them new offers, new content, and new reasons to do business with you.

This could change everything for you and your business.

CLICK HERE http://talkwithcustomer.com to learn more about everything Talk With Web Visitor can do and start turing eyeballs into money.

Eric
PS: Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial – you could be converting up to 100x more leads immediately!
It even includes International Long Distance Calling.
Paying customers are out there waiting.
Starting connecting today by CLICKING HERE http://talkwithcustomer.com to try Talk With Web Visitor now.

If you’d like to unsubscribe click here http://talkwithcustomer.com/unsubscribe.aspx?d=erenakkus.com

Cevap Yaz
Silinen Google Hesabını Geri Alma - Gmail , Youtube - Eren Akkuş™ Mayıs 7, 2021 - 3:11 am

[…] Zaman Kayması Nedir? […]

Cevap Yaz
Ad Blocker Chrome - Ad Blocker Nasıl İndirilir - Eren Akkuş™ Mayıs 19, 2021 - 10:59 pm

[…] Zaman Kayması Nedir? […]

Cevap Yaz
Chrome Güncelleme - Google Chrome Nasıl Güncellenir? - Eren Akkuş™ Mayıs 21, 2021 - 4:41 pm

[…] Zaman Kayması Nedir? […]

Cevap Yaz
Mail Gelmiyor Sorunu Çözümü - Gmail ,Outlook- Eren Akkuş™ Mayıs 21, 2021 - 4:42 pm

[…] Zaman Kayması Nedir? […]

Cevap Yaz
Adsense Değerli Envanter İçerik Yok - Eren Akkuş™ Mayıs 31, 2021 - 7:56 pm

[…] Zaman Kayması Nedir? […]

Cevap Yaz
Gmail Hesabım Çalındı - Google Hesabım Çalındı Çözümü - Eren Akkuş™ Mayıs 31, 2021 - 8:43 pm

[…] Zaman Kayması Nedir? […]

Cevap Yaz
E Posta Adresimi Unuttum - E Posta Adresi Kurtarma - Eren Akkuş™ Haziran 8, 2021 - 9:26 pm

[…] Zaman Kayması Nedir? […]

Cevap Yaz

Yorum Yap...

Bildirimleri Aç    Teşekkürler